Trón Árpád festőművész
(1968. május 31 – 2011. május 15)
Debrecenben született és ebben a városban végezte általános és középiskoláit. Rajzkészsége már kora gyermekkorában megmutatkozott főleg mesemotívumok és indiántörténetek ábrázolásában. A szinte minden szabadidejét kitöltő rajzolásáról nyilatkozta később: „Én gyermekkoromtól kezdve nem naplót írok, hanem máig is naplót rajzolok és festek, lerajzolom mindazt, amit fontosnak tartok a világból. Ha költő lennék, akkor versben mondanám el…”
1980-tól a Bíró Lajos által vezetett Medgyessy Ferenc Képzőművészeti Körben tanult Debrecenben, ahol Lukács Gábor festőművész volt a mestere.
1989-től Nyíregyházán folytatta tanulmányait a Bessenyei György Tanárképző Főiskola raiz-biológia szakán. Itteni mesterei Barczy Pál festőművész-grafikus és Bényi Árpád festőművész voltak. Ebben az időben volt rá nagy hatással Holló László művészete is.
1997-től érdeklődése Egerbe vezette, ahol az Eszterházy Károly Főiskola rajz- vizuális kommunikáció szakon gyarapította tovább ismereteit. A főiskola rajz szakos tanárai hatékonyan segítették szakmai fejlődését.
1998 és 2001 között a Budapesti Műszaki Egyetem színdinamikai szakmérnöki és murális festő szakán képezte magát tovább. Ezek alatt az évek alatt látogatta Zebegényben a Szőnyi István Szabad Iskolát is.
Kirándult a színház világába is újabb élményeket gyűjteni. Színházi kapcsolatai alapvetően intenzív díszlettervezésben jutottak kifejezésre.
Több, mint 50 egyéni és 20 csoprtos kiállítása volt debreceni, nyíregyházi, egri, budapesti, noszvaji és hajdúböszörményi helyszínekkel, 10 színházi előadáshoz tervezett díszleteket.
Szenvedélyes igazságkereső, örök lázadó, öntörvényű művész volt.
Nagy beleéléssel ábrázolta a megalázott, de örökké harcoló embert.
Szakmai önéletrajz
Kácsor Zsolt újságíró jellemzése Trón Árpádról
Tarczy Péter újságíró jellemzése